teuto, teutoburger wald, szlakiem z plecakiem, wspólne wędrówki

Pokonaj z nami lęk wysokości – Wspólne wędrowanie po Lasach Teutoburskich

Grupowa wędrówka po wzgórzach i lasach Teutoburskich. Są to idealne tereny na spacery i wycieczki piesze. Na tym szlaku turystycznym znajdują się dwie platformy widokowe, na których można pokonać i oswoić lęk wysokości.

Plan

Sobota 2021, jeszcze daleko przed wiosną…

  • Tereny wędrówki: Lasy Teutoburskie, Dissen i Borgholzhausen
  • Parking: Ulica Rechenbergerstraße, pomiędzy Dissen am Teutoburger Wald a Wellingholzhausen, Melle https://goo.gl/maps/r2gswUg6yh2ZTDAK7
  • Trasa: 25 km
  • Wzniesienie: najniższe – 134m. wys.np.m. najwyższe – 300m. n.p.m.
  • Czas: 9 godzin w lesie.

Na naszą grupową wędrówkę, przygotowałam trasę, która biegnie przez 2 platformy widokowe i kończy się nad turkusowym oczkiem wodnym – „Blaue See”.
Wieże widokowe to typowe atrakcje w lasach Teutoburskich i Wiehengebirge. Znajdują się prawie na każdym wzgórzu w różnych miejscowościach – jedne z nich pokazuje na moim już starym filmie, z wyprawy w Melle. (Link podam na końcu wpisu)

Wyprawa

Godzina 10.00 – wszyscy dotarli na umówione miejsce w dobrych humorach i naładowani pozytywną energią. Z pełnymi plecakami ruszyliśmy przed siebie.

Szlaki były zróżnicowane, od szerokich, leśnych dróg do typowo wąskich ścieżek. Pierwszym punktem naszej pieszej wycieczki, to dotarcie do 61-metrowej wieży TV Dissen „Aussichtsturm Steinegge” – https://goo.gl/maps/cLgLfa8myACoL1PE6

Platforma widokowa ma 25 metrów wysokości a wybudowana jest na wzgórzu, o wys. 266 m. n.p.m.  Na górę można wchodzić spiralnymi schodami, o każdej porze dnia i roku. 
Korzystając z okazji, że przed wieżą są stoliki z ławkami, zrobiliśmy sobie małą przerwę na posiłek.
Po jedzeniu – wchodzimy na wieżę.
WOW – jak pięknie, na górze rozpościera się wspaniały widok !! Całą okolicę widać jak na dłoni. Musi tu być niesamowicie podczas zachodu słońca.

szlakiem z plecakiem, lasy teutoburskie, wspólne wędrówki
Spotkanie na parkingu - w dobrych humorach i naładowani pozytywną energią
teutoburger wald, dissen
DSC_5495
las teutoburski, wspólne wędrówki, wanderin
Gdzie by ten kamyczek położyć, żeby ta wieża nie runęła?
TEUTO (2)
61 metrowa wieża TV, Dissen am Teutoburger Wald
teutoburger wald dissen tv wieza
Widok z 300 m. wys.n.p.m. wieża TV Dissen
DSC_5472
Widok na miasto Dissen, wieża TV
DSC_5471
Przerwa na posiłek, przed wieżą TV Dissen
Ruszamy dalej

Po tym, jak przez parę kilometrów mieliśmy strome podejście, teraz szliśmy prostą ścieżką po grzbiecie wzgórza.
Do naszego następnego punktu nie mielibyśmy daleko – gdyby nasza trasa przebiegała prosto, jak wskazywały znaki.  A ponieważ naszym celem była sama wędrówka, zboczyliśmy z trasy.

Po drodze napotkaliśmy stary, drewniany fotel i ławkę. Jacek był pierwszy, który zajął swój tron 😉 Z uwagi na to,  że nam się nie spieszyło, była to okazja do następnej pauzy. Każdy wyciągał z plecaka co miał i się tym dzielił.
Jeżeli ma się w grupie Daniela – nigdy nikomu, niczego nie zabraknie. Jego plecak bowiem, to torba bez dna… ma w nim wszystko 😀
No dobra, koniec posiedzenia, ruszamy dalej. Przed nami kolejne strome podejście. Niektórzy wyciskali swoje ostatnie poty, ostatnie siły ( 1,5 km – 113 m. wys.)

 

Jesteśmy

Wieża Luizy „Luisenturm” – Borgholzhausen : https://goo.gl/maps/XCxLYC7c98Kmcvno9

Została wzniesiona na wzgórzu Johannisegge na wys. 300m.n.p.m. na cześć Królowej Prus Luizy w 1893 roku – była to pierwsza wieża w tym miejscu. Po 30 latach wybudowano nową, przetrwała do II wojny światowej. W roku 1953 powstała kolejna, która w wyniku podpalenia przetrwała 38 lat.
W tej chwili jest to już 4 wieża od tamtego czasu i stoi od 1991 roku. Ma ok. 16 metrów wys. i 89 stopni.

Najbliższy parking do samej wieży, ok. 300 metrów : https://goo.gl/maps/M7MSQdnGym9Wa62a6 

 

Lęk wysokości

Rudi (mój mąż) ma lęk wysokości, więc jeśli nie musi – to nie wchodzi na żadne wieże 😉 Na platformie TV nie był i tutaj też nie miał zamiaru wejść, ale… Jacek dla zabawy wymyślił zakład. Postanowił założyć się z Rudim, żeby wymusić na nim wejście na wieżę…
„Jeśli stanę na rękach przy tej ścianie i trzy razy „zrobię pompki” – ty wchodzisz na górę ” i śmiech… Rudi na to że ok. myśląc że Jacek nie da rady.
Wszyscy z ciekawości przyglądamy się wydarzeniu. Jacek zdjął plecak, kurtkę i stanął pod ścianą – na rękach: raz… dwa … ,każdy patrzy i czeka w napięciu, trzy 🙂 A jednak, Wow! wszyscy byliśmy pod wielkim wrażeniem. Rudi złapał się za głowę i kręci z niedowierzaniem. Z jednej strony był pełen podziwu, a z drugiej strony „skwasił się”, że będzie musiał wejść na wieżę 😀 Nie miał już innego wyjścia. Gdy znalazł się na górze, pokonując te 89 stopni, widok jaki się rozpościerał rekompensowało mu wszystko !

Z 316 metrów n.p.m. roztacza się wspaniały widok na krajobraz wzgórz lasów Teutoburskich. Zazdroszczę osobom, którzy mają to miejsce pod nosem, i mogą szybko się tu znaleźć, np. jeśli zapowiada się piękny wschód lub zachód słońca.

DSC_5507
Po drodze napotkaliśmy stary, drewniany fotel i ławkę. Jacek był pierwszy, który zajął swój tron 😉
teutoburger wald, luisenturm
Ścieżka na szczyt wzgórza Johannisegge, do wieży Luizy "Luisenturm" (300m.n.p.m)
wspólne wędrówki, szlakiem z plecakiem, beata wanderin,
"Rudi, jeśli stanę na rękach przy tej ścianie i trzy razy "zrobię pompki" - ty wchodzisz na górę " 😉
luisenturm, teutoburger wald, borgholzhausen
Wieża Luizy "Luisenturm" - Borgholzhausen, ma 16 metrów wys. i 89 stopni.
szlakiem z plecakiem, beata wanderin, lasy teutoburskie, wspólne wędrówki
Na wieży Luizy "Luisenturm", Borgholzhausen
teutoburger wald, luisenturm, borgholzhausen
Z 316 metrów n.p.m. roztacza się wspaniały widok na krajobraz wzgórz lasów Teutoburskich.
Powrót

Godzina 16.30 – czas na powrót, a mamy przed sobą jeszcze 9 km. Przyspieszyliśmy kroku. 4 km przed parkingiem zatrzymaliśmy się  na chwilę przed pięknym turkusowym oczkiem „Blaue See”. Przyczyną tej turkusowej barwy są minerały i węglan wapnia, który znajduje się na dnie jeziorka. Już ciemno, latarki włączone i zbliżamy się do samochodów. 

To był wspaniały dzień !
Tego dnia postanowiliśmy, że będziemy częściej zaglądać do tych terenów… a ja, mam już w planach następny szlak... 😉 Takie wzgórza to doskonałe miejsce na wspólne, grupowe wyprawy.

Porta Westfalica – od wzgórza do wzgórza

teutoburger wald, blaue see
Jeziorko "Blauer See"
blauer see, teutoburger wald
Gdzie diabeł nie może, tam...Daniela pośle 😉
lasy teutoburskie, szlakiem z plecakiem, beata wanderin
Nad oczkiem "Blauer See"
Film z naszej dawnej wyprawy, sprzed 4 lat – Lasy Teutoburskie, w Melle.
Pokuzuje w nim dwie wieże widokowe: Friedenshöhe, Ottoshöhe i park dzików „Wildpark Diedrichsburg”.

 

7 odpowiedzi

  1. Fajnie się czyta o przygodach, w których się uczestniczyło i jeszcze tak super opisane. Czytając powracają wspomnienia tych pięknych chwil i czeka się z utęsknieniem na kolejne fascynujące wyprawy z takimi osobami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *