spiegelsberge, harz, halberstadt, belvedere

Spiegelsberge – Park krajobrazowy w Halberstadt, Harz

Niedaleko miasta Halberstadt, na obrzeżach gór Harz (północno-wschodnie przedgórze) wznoszą się piękne, zalesione wzgórza.
Dzielą się one na trzy części, które można ze sobą połączyć i zrobić sobie 18-sto km. wędrówkę.

  1. Spiegelsberge
  2. Thekenberge
  3. Klusberge

 

Halberstadt to historyczne miasto powiatowe w Harz, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Jest to stare miasto biskupie, które swoje początki sięga IX wieku. Było przykładem niemieckiej architektury szachulcowej, gdzie wszystkie budynki były zbudowane z pruskiego muru z późnego średniowiecza. Halberstadt słynie z imponujących budowli sakralnych takich jak katedra, kościoły. W roku 1945, w okresie II wojny światowej, podczas nalotów bombowych, miasto zostało zniszczone: Zrujnowano całe centrum, a w tym stare miasto. Po wojnie odbudowano wszystkie ważniejsze zabytki, odrestaurowano stare miasto, pomijając jednak domy z muru pruskiego.
W tej chwili miasto słynie ze wspaniałej gotyckiej katedry Św. Szczepana i Sykstusa „Dom St. Stephanus und St. Sixtus” zbudowana na wzór francuski i uważana jest za jedną z najwspanialszych gotyckich kopuł w Niemczech. W środku znajduję się słynny skarb katedralny z ponad 600 skarbami z kilku stuleci i jest on jednym z najcenniejszych skarbów kościelnych na świecie.
Zabytkowa starówka, kręte alejki, kostka brukowa i wspaniałe średniowieczne, romańskie czy gotyckie domy i kościoły takie jak na przykład romański kościół Najświętszej Maryi Panny „Liebfrauenkirche” z chórem zachęca miłośników kultury do odwiedzenia tego miasta.

My jednak przenieśmy się kawałek dalej od miasta, ok. 3 km od centrum, na wzgórza Spiegelsberge.

spiegelsberge, halberstadt, harz
Schody prowadzące na wzgórze Spiegelsberge.
Park Krajobrazowy – Siegelsberge „Landschaftspark”.

Jest to jeden z pierwszych ogrodów krajobrazowych w Niemczech, w którym zachowały się do dziś, znaczące zabytki architektury parkowej. Nazwa tych wzgórz pochodzi od nazwiska założyciela tego parku.

W 1761 roku Kanonik Katedry z miasta Halberstadt Ernst Ludwig Christoph von Spiegel kupił nagie tereny i zaczął tam sądzić przeróżne drzewa i krzewy. Budując do tego dwór myśliwski z dużym tarasem, tworzył ogród, który z czasem zamieniał się w piękny park o wyjątkowym uroku.
Najpierw był on dostępny tylko dla osób zamożnych, jednak w 1771 r. został otwarty dla wszystkich klas społecznych. Stał się znanym ogrodem krajobrazowym XVIII wieku.

Przed wzgórzem znajduje się duży bezpłatny parking – https://goo.gl/maps/GnQNWsNbf6ohLKbc7  Park zwierząt „Tiergarten Halberstadt” i pensjonat z gospodą „Gästehaus Spiegelsberge”.
ADRES:
Spiegelsberge 4, 38820 Halberstadt 

Jadąc od miasta ulicą Hans-Neupert-Straße, dojeżdża się do rozgałęzienia, w którym skręca się na prawo w ulicę Kirschallee. Po ok 400 metrów jesteś na miejscu. Parking położony jest trochę niżej po prawej stronie.
Uwaga – Jeśli nawigacja prowadzi Cię z miasta – ulicą Spiegelsbergenweg – zmień kierunek, ta droga jest na końcu zamknięta, nie dojdziesz do wzgórz.

Na wzgórze wchodzi się po szerokich schodach, zrobionych z belek. Już kilka metrów wyżej, po prawej stronie znajduje się dwór myśliwski z restauracją „Jagdschloss Spiegelsberge”. W jego piwnicy znajduje się najstarsza na świecie gigantyczna beczka na wino z 1594 roku, która ma 9,40m. długości i prawie 6m. średnicy (145.000 litrow). Pochodzi z dawnego zamku księcia Heinricha Juliusa von Braunschweig-Lüneburg w Gröningen, pierwszego biskupa protestanckiego Halberstadt.
Ludwig Christoph von Spiegel sprowadził tę beczkę do siebie, do swojego domku myśliwskiego – którą można teraz oglądać w soboty i niedziele (od 12.00 – do 20.00).

halberstadt,Jagdschloss Spiegelsberge spiegelsberge, harz, dwór myśliwski,
Dwór myśliwski z restauracją "Jagdschloss Spiegelsberge", wejście do piwnicy.
beczka na wino, halberstadt, harz, spiegelsberge,Riesenweinfass spiegelsberge halberstadt
Beczka na wino - Riesenweinfass Spiegelsberge Halberstadt

Idąc wyżej, mamy po lewej stronie wieżę widokową „Belvedere”, zbudowaną około 1782 roku na najwyższym punkcie parku, Heinrichshöhe, na skale z piaskowca. Wygląd i struktura przypomina starożytne grobowce.

Bismarkcturm – to kolejna atrakcja na wzgórzach Spiegelsberge. Jest to 22 metrowa wieża z 1907 roku wzniesiona na cześć I Kanclerza Niemiec Otto von Bismarck. W 1910 roku zbudowano tam most o długości 30 metrów, żeby móc lepiej dotrzeć do tej wieży, który oddzielał park od otaczających go pastwisk. Jednak z biegiem czasu most popadał w ruinę i przetrwał tylko (aż) 40 lat. Żeby wejść na samą górę, na platformę widokową trzeba mieć klucz, który wypożycza się w kasie zoo, za kaucją. Zoo znajduje się po lewej stronie przed schodami, które prowadzą na wzgórze. My nie mieliśmy takiego szczęścia – żeby móc podziwiać widoki, gdyż w tym czasie wieża była remontowana.

Na terenie parku, za dworem wybudowane zostało Mauzoleum „Mausoleum von Graf Ludwig Christoph Spiegel zu Bielenburg” (1784 r.), które służyło jako ostatnie miejsce spoczynku założyciela ogrodu. Później jednak, jego szczątki zostały przeniesione do zamku, do rodzinnej krypy w Seggerde. (pomiędzy Wolfsburg a Magdeburg). 

Belvedere, łaźnie, jaskinie, mauzoleum, Ermitaż – wszystko to wskazywało na wpływ masonerii, czyli tajnego ruchu społecznego jaki działał w tamtych czasach. Tyle ile było zwolenników tego związku, tyle było również przeciwników. Jedni uważali ten ruch za „awangardę postępu”, założony w czysto ludzkich celach, jako moralna wolność od postępków, namiętności i przesądów. Przeciwnicy nazywali to „podmiotem szatana”, szkołę intryg, zbrodni i fałszu.

wieża widokowa, belvedere, halberstadt, harz, spiegelsberge,
Wieża widokowa Belvedere.
belvedere, spiegelsberge, harz, halberstadt,wanderin
Wieża widokowa Belvedere.
Spiegelsberge, halberstadt, belvedere, szlakiem z plecakiem, wanderin
Pod wieżą widokową "Belvedere" - Wyprawa grupowa szlakiem Spiegelsberge-Thekenberge-Klusberge, 2020
spiegelsberge, bismarkturm, Halberstadt, harz
Bismarkcturm - Jest to 22 metrowa wieża zbudowana w 1907 roku na cześć I Kanclerza Niemiec Otto von Bismarck.

Wszystkie te atrakcje pokazuje na filmie, na który Cię serdecznie zapraszam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *