harz, ilsenburg, legenda, paternosterklippe,ilsetal,drübeck

Paternoster – Legenda z Ilsenburg

Idąc szlakiem turystycznym Ilsetal, na odcinku pomiędzy gospodą Plessenburg a słynną skałą Ilsestein, na wysokości 522 metrów n.p.m. wznosi się granitowy klif – Paternosterklippe. Patrząc na niego, przy odrobinie wyobraźni można dojrzeć mnicha w kapturze.
Jest to pomnik przyrody, który znajduje się na terenie Parku Narodowego Harz i z którego, przy ładnej pogodzie widać Brocken.
Zaraz obok porozrzucane są wielkie kamienie, które prowadzą do jeszcze większej i wyższej skały.

Jest to atrakcja, z którą połączone są 3 różne ciekawostki…

1. Nazwa Kifu: Paternoster.
Nazwa pochodzi z łaciny i oznacza najstarszą, zarazem najważniejszą, modlitwę chrześcijan „Ojcze nasz” – „Pater Noster”.

Dlaczego akurat ta skała została tak nazwana ?

Dawno temu przed wiekami mieszkańcy całych północnych Niemiec, w tym również w Harz, wierzyli w bogów Wotan i Donar (Odyn, Thot) z mitologii nordyckiej (mitologia germańska).
Gdy zaczął wchodzić okres Chrystianizacji, który wyparł religię etniczną i wprowadził chrześcijaństwo, w górach Harz zaczęły pojawiać się klasztory i kościoły.
Szczególnie w okresie późnego średniowiecza na przedgórzu Harz, wyrastały kościoły, jeden po drugim jak „grzyby po deszczu”.
Klasztory stały się potęgą gospodarczą Harz. Były bardzo bogate, co przyciągało rabusiów. Nastały czasy, w których coraz częściej grabowano, plądrowano zakony oraz znęcano się nad kobietami.

Jednym z takich zakonów byl Drübeck, niedaleko miasta Ilsenburg.
Rabusie splądrowali budynek i napadli na zakonnice. Niektórym mniszkom udało się uciec do Ilsenburg, do zakonu w którym mieszkał stary mnich, prosząc go o pomoc. Niestety rozbójnicy rzucili się za nimi w pościg. Siostry zakonne razem z mnichem uciekli na wzgórza i dotarli do wielkiej skały. Wystraszeni, widząc że Rabusie ich otaczają, uklękli i zaczęli się modlić odmawiając modlitwę ” Ojcze nasz” – ” Vaterunser”, „Pater Noster”.
Po modlitwie rzucili się w otchłań, żeby nie wpaść w ręce prześladowców.
Po tym wydarzeniu skała zaczęła maleć, stawała się coraz mniejsza, aż przybrała obecną formę – postać modlącego się mnicha.
Właśnie ostatnia modlitwa nadała skale swoją nazwę – PATERNOSTER
(Vaterunser).

paternosterklippe, harz, ilsenburg, ilsestein, drübeck,
Klif nad doliną Ilsetal " Paternosterklippe"
harz, paternosterklippe, ilsetal, ilsenburg, drübeck, wanderin
DSC_3294_1
Druga skała, ta większa, która znajduje się obok klifu Paternoster.
plessenburg, ilsestein, ilsenburg,
Droga z gospody Plessenburg,która prowadzi do Paternoster i Ilsestein.

Klasztor Drübeck, z którego uciekły zakonnice należał do Benedyktow. Pierwsza, najwcześniejsza wzmianka o nim, pochodzi z dokumentu króla Ottona I z 960 roku. Później, wraz z chaosem reformacji, niszczycielską wojną chłopską i końcem wojny trzydziestoletniej, życie klasztorne zaczęło powoli wymierać. Pod koniec XVII wieku budynek został przekazany hrabiemu Stolberg-Wernigerode, a w 1946 r. cała egzystencja klasztorna ostatecznie zamarła.
Na prośbę ostatniej Opatki Magdaleny, przełożonej klasztoru, budynek został przejęty przez Prowincję kościelną Saksonii.

Obecnie wiele budynków zostało wyremontowanych i odrestaurowanych, zrekonstruowano ogród klasztorny, wybudowano nowe budynki administracyjne i mieszkalne. Klasztor Drübeck stał się ewangelickim centrum Kościołów w środkowych Niemczech.
W tej chwili znajduje się tu Instytut Pedagogiczno-Teologiczny, Dom Ciszy, Kolegium Pastoralne, biblioteka, centrum konferencyjne z pensjonatem, sale konferencyjne oraz kuchnia klasztorna.
Dziś, to nie tylko zabytek który się zwiedza, ale również miejsce, gdzie można spędzić noc. Znajduje się tu bowiem hotel.

 

harz, drübeck, kloster, klasztor, ilsenburg
Wikipedia: Klasztor Drübeck
Kloster_Drübeck_007
Wikipedia: Klasztor Drübeck

2. Ciekawostka: Szlak klasztorów.
Drübeck należy do słynnego szlaku klasztoru Harz „Harzer Klosterwanderweg”, mający ok.94 km.
Szlak ten dzieli się na 6 etapów, które mają od 10 do 20 km. Biegną przez piękne ogrody i parki klasztorne, romańskie sztuki, stawy kościelne i łagodne wzgórza.
Cały szlak jest jak sznur pereł, które łączą dwa historyczne miasta, należące do światowego dziedzictwa kultury UNESCO : Goslar i Quedlinburg.
Po drodze mija się Ilsenburg, Wernigerode, Blankenburg, Thale i Gernrode.

Link do strony internetowej:
https://www.harzinfo.de/erlebnisse/wandern/fernwanderungen-durch-den-harz/harzer-klosterwanderweg/etappen

 

3. Ciekawostka: Nazwa Paternoster
Słowo Paternoster to nie tylko nazwa modlitwy „Ojcze nasz”, ale też nazwa specjalnego dźwigu przenośnego – windy, która jako pierwsza pojawiła się w Londynie, w 1876r.
Dźwig ten pracuje jak przenośnik kubełkowy. Składa się z kilku otwartych kabin, które połączone są ze sobą łańcuchem i wolno poruszają się w ruchu ciągłym. Gdy jedna strona jedzie do góry, druga schodzi w dół, bez zatrzymywania się.

paternoster, dzwig przenosny, winda
Dźwig przenośny - Paternoster.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *