hexentanzplatz thale czarownica wanderin

Legenda – Czarownica Watelinde z Hexentanzplatz, Thale

Wysoko, nad miasteczkiem Thale i doliną Bodetal, wznosi się potężne skalne wzgórze, ze stromym zboczem zwanym Hexentanzplatz (454m.n.p.m.). Według legendy, w starożytnych czasach mieszkała tam czarownica Watelinde.

Była to główna wiedźma w całym regionie, głowa wszystkich czarownic. To ona zwoływała i kierowała zgromadzeniami, i tańcami na górze Hexentanzplatz. Była to zła kobieta, która swoimi czarami wyrządzała krzywdę wszystkim mieszkańcom gór Harzu. Polowała na pobożne dziewice, i pięknymi obietnicami przyciągała je do siebie po to, żeby rzucić na nie czary, i zamienić w swoje podwładne czarownice. W tym czasie chrześcijaństwo nie było jeszcze rozpowszechnione, i wielu ludzi publicznie lub potajemnie czcili starych Bogów.

Pewnego letniego wieczoru, pobożna i urocza dziewica z miasteczka Thale poszła do lasu, by zebrać lecznicze zioła dla swojej matki. Miała na imię Hulda. Gdy koszyk miała już pełny, zaczął zapadać zmrok. Dziewczyna przypomniała sobie, że przy pełni księżyca niektóre zioła nabierają magicznej mocy. Nie zwracając uwagi na to gdzie się znajduje, i że jest bardzo późno, zaczęła szukać tych roślin, i szeptać przy tym czarodziejskie formułki. Wierzyła w Boga, ale mimo tego uważała, że robi to w dobrej intencji.
Niespodziewanie z ciemności rozświetliły się dwa duże, błyszczące żółte oczy. Dziewczyna wystraszyła się, krzyknęła, i zaczęła uciekać tak szybko jak mogła. Zatrzymała się na chwilę żeby odsapnąć, i w tym momencie dogonił ją wielki, czarny kot. Stanął jej na drodze i zachrypniętym głosem krzyknął: „nie uciekaj, nie bój się, mam coś dla twojego ukochanego, żeby zawsze był przy tobie”.
Hulda wystraszyła się jeszcze bardziej i rzuciła się w dalszą ucieczkę, aż dotarła do podnóża miejsca spotkań czarownic.
Kot ją dogonił i znowu krzyknął zaklęcie: „Teraz jesteś moja, to mój magiczny krąg…” i nagle, zamiast kota stanęła przed nią stara kobieta o brzydkiej twarzy. Chwyciła ją za jej długie blond włosy i zamierzała wciągnąć ją na górę. Dziewczyna z całych sił odepchnęła czarownicę, i żegnając się zawołała: „Jezu, mój zbawicielu, pomóż mojej biednej duszy”.
Nagle rozpętała się burza, silny wiatr zaczął łamać gałęzie i wyrywać drzewa z korzeniami. Błyskawica uderzyła, a pioruny wstrząsnęły niebem.
W tym momencie jakaś wielka niewidzialna ręka złapała Watelinde, i z ogromną siłą rzuciła ją o skałę, zamieniając ją w kamień.
Hulda wróciła bezpiecznie do domu.
 
W miejscu, w którym walczyła o swoje życie, i w którym czarownica została pokonana, powstał hotel „Zum Waldkater”. W tej chwili hotel został przekształcony w schronisko młodzieżowe.
 
Na środku wzgórza Hexentanzplatz są rozłożone wielkie głazy, tworząc magiczny krąg.
Głównym bohaterem tego łańcucha kamieni jest diabeł. U jego stóp siedzi Homunkulus a czarownica Watelinde próbuje zamknąć krąg za pomocą kamienia.
Figury stoją tam od 1996 roku i pochodzą od Jochena Müllera, wykwalifikowanego projektanta metali z Quedlinburga.
 
Stoi tam również chata czarownicy.
Podczas swoich czarów – przez pomyłkę, odwrotnie wypowiedziała swoje zaklęcie… i przewróciła swój dom do góry nogami… 😉 
 
hexentanzplatz czarownica dom thale bodetal
Dom czarownicy Watelinde, na wzgórzu Hexentanzplatz.
czarownica watelinde bodetal hexentanzplatz
Wiedźma Watelinde próbuje zamknąć krąg zła kamieniem.
DSC_3223
Homunculus, który siedzi u stóp diabła.
DSC_1396
Diabeł z kregu zła, na wzgórzu Hexentanzplatz.
Homunkulus czarownica watelinde hexentanzplatz thale wanderin
Rzeźby na Hexentanzplatz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *