lasy teutoburskie externsteine horn bad meinberg

Lasy Teutoburskie i Wiehengebirge w pigułce

Śladami Cherusków

Lasy Teutoburskie „Teutoburger Wald” i Wiehengebirge to malownicze tereny, które kryją w sobie wiele tajemniczych historii i legend. Głównymi bohaterami tych wzgórz są Cheruskowie, czyli starożytny lud germański. W historii znani są ze słynnej walki z Rzymianami pod wodzą Arminiusza. Dziś, podążając śladami Cherusków, możemy odkrywać  piękno tutejszych krajobrazów, bogactwo kultury i dziedzictwa niemieckiej historii. Wędrówki po tych górach i lasach to wspaniała przygoda.

 

Kilka suchych faktów:

Co to są w ogóle za tereny i  co można tam zobaczyć ? 

👉Wzgórza Wiehengebirge i Teutoburger Wald to lasy które należą do rezerwatu przyrody i są częścią geoparku TERRA.vita.
👉Leżą na północy Niemiec w kraju związkowym Nadrenii Północnej-Westfalii „Nordrhein-Westfalen” i Dolnej Saksonii „Niedersachsen”.
👉Największymi miastami, które leżą pomiędzy tymi wzgórzami, to Osnabrück i Bielefeld.
👉Te tereny to piękny mieszany las, wąwozy, wzniesienia, strumienie, porozrzucane skały i klify, wąskie ścieżki z wystającymi korzeniami, szerokie utwardzone szlaki turystyczne, na których spotkać można wiele ciekawych atrakcji.
👉Obydwa wzgórza to urocze tereny na spacery, długie wędrówki, wyprawy rowerowe i miejsca dla miłośników kultury. Znajdują się tu bowiem bardzo ciekawe atrakcje takie jak: pomniki przyrody, wieże widokowe, zamki i zabytkowe budynki, parki i ogrody.

Czy znana jest wam bitwa Warusa ?
Każdy, kto wpisze w wyszukiwarkę – lasy Teutoburskie – od razu znajduje wpisy i linki dotyczące walki między Legionami rzymskimi pod wodzą Warusa, a oddziałami germański na czele Arminiusza z plemion Cherusków, z 9 roku n.e. (Śladami Cherusków)
Była to bardzo słynna, historyczna bitwa, w której zginęło ok 25-30 tys. ludzi z rzymskiego Legionu, i która zadecydowała o przebiegu historii Germanów.
Jeśli chcecie przeczytać więcej na temat tej historii, podaje link do blogu bardzo miłej i utalentowanej blogerki i pasjonatki historii – Nadi Ginalskiej:
https://krolestwo-olch.pl/bitwa-w-lesie-teutoburskim/

Lasy Teutoburskie często powiązane są z walką Warusa, jednak to w Wiehengebirge odkryto miejsce bitwy z Rzymianami. W Kalkriese, w pobliżu Bramsche, znajduje się muzeum i park archeologiczny otwarty od 2002 roku. Cała konstrukcja wygląda, jakby była zardzewiała. Było to zamierzone działanie, które miało na celu przypominać stare, archeologiczne wykopaliska. Wykopano tam bowiem ok. 3 tys. znalezisk: rzymskie miecze, hełmy, monety, strzały, maski, zbrojenie i wyposażenie żołnierzy, srebrne naczynia…
Link do strony internetowej:
https://www.kalkriese-varusschlacht.de/en/museum/

Wiehengebirge

👉Wzgórza zaczynają się od Bramsche, a kończą w Porta Westfalica.
👉Pasmo rozciąga się do 95 km, o szerokości 10 km
👉Najwyższe wzniesienia są po prawej stronie wzgórz, od miejscowości Preußisch Oldendorf. Najwyższa „góra” ma 320 m.n.p.m. i nazywa sie Heinbrink (niedaleko Lübbecke).
👉Miejscowości które należą do Wiehengebirge to: Osnabrück, Ostercappeln, Bad Essen, Melle, Preußisch Oldendorf, Rödinghausen, Lübbecke, Porta Westfalica.
👉Tu znajduje się słynny długodystansowy, 100-letni szlak turystyczny: Wittekindsweg o długości 95 km. Ścieżka nosi imię saksońskiego księcia Wittekinda i ma 5 etapów.
Link do strony:
https://www.wanderkompass.de/Deutschland/Wittekindsweg.html

 
Pomniki przyrody, wieże widokowe i atrakcje:
 • Muzeum Warusa „Turm im Park Kalkriese” w Bramsche,
 • Granitowy, prawie 4 metrowy głaz z twarzą diabła „Süntelstein” w Vehrte.
 • Duże neolityczne głazy (kaminenne groby, zwane – piecem diabła i korytem ciasta)”Großsteingräber”-„Teufels Backofen“i „Teufels Backtrog“ w Vehrte
 • Ślady dinozaurów – „Naturdenkmal – Dinosaurierspuren” w Bad Essen, Barkhausen.
 • Zamek „Dietrichsburg” z parkiem dzików w Melle (film).
 • Drewniane wieże w Melle: „Ottoshöhe” i „Friedenshöhe” (film)
 • Wieża Bismarcka, 6-metrowa „Kolumna Ognia”, z piaskowca „Bismarck-Feuersäule” w Rödinghausen i zaraz obok wieża widokowa „Nonnenstein” (14 m.wys.) 
 • Drewniana wieża „Wiehenturm” w Preußisch Oldendorf (ok.24 m.wys.)
 • Kamienna wieża widokowa „Wartturm” w Lübbecke,
 • Kamienna wieża „Moltketurm” w Porta Westfalica.
 • Pomnik Wilhelma „Kaiser-Wilhelm-Denkmal” w Porta Westfalica (o tym miejscu przeczytasz  tutaj
muzeum warusa bramsche bitwa arminiusz
Muzeum Warusa “Turm im Park Kalkriese” w Bramsche,
kamien głaz diabeł menhir vehrte wiehengebirge
"Süntelstein" - głaz/menhir o twarzy diabła, w Vehrte
DSC_6131
Duże neolityczne kamienie - kaminenne groby “Teufels Backtrog“ w Vehrte

 

Park dzików „Wildpark Diedrichsburg” w Melle i wieże widokowe – Friedenshöhe i Ottoshöhe w Melle.

„Wildpark Diedrichsburg to park dzikich zwierząt i rezerwat łowiecki o powierzchni 200 hektarów, w tym 135 ogrodzone, leży pomiędzy lasami Teutoburger i Wiehengebirge. Zwierzęta, takie jak daniele, muflony i dziki żyją tam w idyllicznej atmosferze cichego leśnego krajobrazu.

Wstęp jest bezpłatny, nie wolno wchodzić z psami, a spacerować należy wyłącznie po wyznaczonych ścieżkach.
Rezerwat jest własnością prywatną rodziny von Vincke, z zamku Ostenwalde, która udostępniła teren publiczności. Po środku rezerwatu, na wzgórzu Meller Berg (219 m.n.m.p.) stoi niewielki zamek, który został zbudowany w połowie XIX wieku w stylu neogotycko-neoromańskim na wzór średniowiecznej wieży obronnej. Obecnie w zamku mieści się restauracja dla gości wycieczek i imprez okolicznościowych. W sali wieży urządzono wystawę poświęconą lokalnej florze i faunie, a na górze znajduje się taras widokowy, dostępny dla wszystkich, który oferuje piękny widok na miasto Melle i okolice.

Zagroda i zamek tworzą razem popularne miejsce wycieczek w regionie Osnabrück i są częścią parku przyrody TERRA.vita.
Adres parkingu:

https://goo.gl/maps/4MaRC4Pzkc6Vjebw6

https://goo.gl/maps/QptSte939sHRgvwX8

wiehengebirge melle diedrichsburg
Zamek Diedrichsburg - na terenie rezerwatu przyrody
DSC_0795
Park dzików "Wildpark Diedrichsburg" w Melle

Ślady dinozaurów – Pomnik przyrody: „Naturdenkmal – Dinosaurierspuren” w Barkhausen/Bad Essen.

W Barkhausen, na 3 etapie szlaku Wittekindsweg znajduje się miejsce śladów dinozaurów. 150 mln lat temu, gdy światem rządziły dinozaury, kilka z nich przeszło przez mieliznę, na tereny dzisiejszych wzgórz Wiehengebirge koło Barkhausen, zostawiając za sobą swoje ślady. Obecnie stoi tam stroma ściana skalna, na której można zobaczyć odciski dinozaurów roślinożernych i drapieżnego dinozaura (Megalosaurus). Ślady dinozaurów zostały odkryte w tym dawnym kamieniołomie już w 1921 r. Od 1936 roku zostało objęte ochroną, jako wyjątkowy pomnik przyrody. W tej chwili jest to miejsce, w którym krzyżuje się kilka szlaków turystycznych, są tam modele dinozaurów naturalnej wielkości i tablice informacyjne. 
Adres parkingu: ulica Buersche Str. (Barkhausen) https://goo.gl/maps/ZPJxFTVocGw3ZF6J8

Ślady dinozaurów pomnik przyrody bad essen barkhausen
Pomnik przyrody: "Naturdenkmal - Dinosaurierspuren" - Ślady dinozaurów w Bad Essen, Barkhausen,
17814597_1853107021570915_2857376461102362126_o
"Naturdenkmal - Dinosaurierspuren" - Ślady dinozaurów w Bad Essen, Barkhausen,
grüner see wiehengebirge melle buer beata wanderin
Zielone, małe jeziorko które znajduje się przy szosie Kellenbergstraße 18, 49328 Melle, niedaleko Rödinghausen.
cafe grüner see wiehengebirge rödinghausen
Kawiarenka przy jeziorku "Cafe am Grünen See"- adres:Kellenbergstraße 18, 49328 Melle
Wiehengebirge grüner see mühlenbach
Potok"Mühlenbach" niedaleko jeziorka Grüner See

Narodowy pomnik niemieckiego Cesarza Wilhelma I „Kaiser-Wilhelm-Denkmal” w Porta Westfalica.

Na wysokości 268 metrów n.p.m. na wzgórzu Wittekindsberg, wznosi się 88-metrowy, monunentalny narodowy pomnik niemieckiego Cesarza Wilhelma I (1797-1888). Jest to drugi, co do wysokości najwyższy pomnik w Niemczech. Został zbudowany w ciągu 4 lat, w latach 1892-1896. Jest to jeden z setek pomników cesarza Wilhelma, które wraz z innymi zabytkami miały w tamtym czasie wzmocnić naród. Ze względu na swoje wyjątkowe położenie geograficzne, jest najważniejszym zabytkiem Porta Westafalica ,inaczej mówiąc – to wizytówka tego miasta.

To niesamowicie wspaniałe miejsce na spacery czy wędrówki. Na samej górze, przy pomniku jest restauracja panoramiczna, z którego rozpościera się przepiękny widok na miasto Minden i na górzysty krajobraz Weserbergland. Więcej o tym miejscu dowiesz się tutaj.

Adres parkingu: https://goo.gl/maps/ek1pgBxXtsYNW8JWA

Film z roku 2017 – Nasza wędrówka po wzgórzach Wiehengebirge – Porta Westfalica

Restauracja Wittekindsburg – od pomnika Wilhelma idzie się ok 1,5 km szlakiem Wittekindsweg, wzdłuż grzbietu Wiehengebirge. Budynek zostal wybudowany w 1894 roku jako hotel wycieczkowy, prawdopodobnie na fundamentach średniowiecznego zamku “Wittekindsburga”. Piękne miejsce na odpoczynek z również fantastycznym widokiem. 

Film z wyprawy z 2020 roku

 

Teutoburger Wald

👉Wzgórza zaczynają się od Rheine i kończą się w Horn-Bad Meinberg.
👉Pasmo rozciąga się do ponad 105 km. a szerokość sięgają do 15 – 20 km.
👉Najwyższą „górą” jest Barnacken 446m.n.p.m., niedaleko Externsteine.
👉Miejscowości które należą do Teutoburger Wald to : Hörstel, Ibbenbüren, Tecklenburger Land, Lengerich, Bad Iburg, Dissen am Teutoburger Wald, Borgholzhausen, Halle (Westfalen), Bielefeld, Oerlinghausen, Detmold i Horn-Bad Meinberg.
👉Przez całe pasmo biegnie słynny szlak Hermana „Hermannsweg”, ma 156 km i dzieli się na 5 etapów. Ścieżka prowadzi przez  parki przyrody: „Terra Vita”, „Nature Park Eggegebirge i południowy Teutoburski Las”. Jego nazwa pochodzi od Hermanna Cheruska, który pokonał rzymskiego generała Varusa i jego legiony w 9 r.n.e.
Link do strony:
https://www.wanderkompass.de/Deutschland/Hermannsweg.html

 
Pomniki przyrody i wieże widokowe:
 • Trójkąt dróg wodnych „Nasse Dreieck“ i krzyż z I wojny światowej „Hochkreuz” w Hörstel.
 • Punkt widokowy/balkon na Riesenbeck i Münsterland „Schöne Aussicht”/”Balkon des Münsterlandes” w Hörstel. Od ulicy prowadzą tam kamienne, płaskie schody (256 stopni) 
 • Formacje skalne/rezerwat przyrody „Dörenther Klippen”, „Hockendes Weib” w Ibbenbüren (film)
 • Punkt widokowy na kanion, turkusowe jeziorko – „Canyon – Aussichtsplatform Steinbruch” im Kleefeld, w Lengerich.
 • Punkty widokowe na kamieniołom i krajobraz Münsterland „Alex-Schotte-Hütte”, „Aussichtsplattform Intruper Berg” pomiędzy Lengerich i Lienen.
 • Wieża z platformą widokową / Ścieżka w koronach drzew (158 stopni i 30 metrow wys.) „Baumwipfelpfad” w Bad Iburg.
 • Drewniana wieża „Hermannsturm” w Georgsmarienhütte (21 m.wys.)
 • Wieża TV „Fernsehturm Steinegge” w Dissen i drewniana wieża „Luisenturm” w Borgholzhausen (o tym przeczytasz tutaj)
 • Punkt widokowy z pawilonem (budynek podobny jest do młynka do kawy) „Kaffeemühle” w Halle (Westfalen).
 • Metalowa wieża widokowa „Bismarckturm Eiserner Anton” w Bielefeld (8 m.wys.)
 • Pomnik żołnierzy Królewskiego Pułku Piechoty poległych w latach 1914–1918 „Ehrenmal auf dem Tönsberg” w Oerlinghausen.
 • Pozostałości młynu – pień wiatraka „Windmühlenstumpf-Kumsttonne” w Oerlinghausen, wizytówka miasta. Młyn z 1753 roku stracił skrzydła podczas burzy i w takim stanie pozostał na górze.
 • Ruiny, starożytne pozostałości murów Tönskapelle („Hünenkapelle”) w Oerlinghausen
 • Źródełko żelaza, znajduje się w rezerwacie przyrody Donoperteich-Hiddeser Bent w Detmold.
 • Pomnik Arminiusza Hermana 386 metrowy, zbudowany na pamiątkę „bitwy w Lesie Teutoburskim” „Hermannsdenkmal” w Detmold (film).
 • Ruiny zamku „Falkenburg” w Detmold, niedaleko Externsteine.
 • Pomnik przyrody – formacje skalne „Externsteine” w Horn-Bad-Meinberg (film)

Poniżej podaje filmy i zdjęcia z niektórych wymienionych miejsc.

hörstel hochkreuz teutoburger wald
Hörstel -Trójkąt drogi wodnej "Nasse Dreieck“ i krzyż z I wojny światowej "Hochkreuz"
treppe teutoburger wald hörstel
Schody które prowadzą na "balkon" z pięknym widokiem na miasto Riesenbeck "Schöne Aussicht"
schöne aussicht hörstel balkon widok las teutoburski
"Balkon" z widokiem na miasto Riesenbeck i Land Münster "Schöne Aussicht"

Formacje skalne „Dörenther Klippen” w Ibbenbühren.

Klify w Ibbenbühren, to wielkie imponujące i dziwaczne formacje skalne z piaskowca, które wznoszą się do 40 metrów wysokości. Skały porozrzucane są po całym terenie lasów na 3 km. Z niektórych rozciągają się piękne widoki, a niektóre są wykorzystywane do wspinaczek.
Najbardziej znaną skałą jest „Hockendes Weib”- przykucnięta kobieta, wokół której splata się tragiczna legenda (opis tej legendy znajduje się pod filmami na Youtube). Niedaleko od tej skały jest leśna knajpka „Almhütte”- idealne miejsce na pauze 😉

Adresy Parkingów:

 1. Im Bocketal 12, 49545 Tecklenburger Land – parking od zachodniej części lasu – do głównej skały „Hockendes Weib”, szlakiem Hermana to 4 km. https://goo.gl/maps/Qi4imzutACsusqk18
 2. Münsterstraße 419, 49479 Ibbenbüren – parking od wschodniej części lasu – do głównej skały „Hockendes Weib”, szlakiem Hermana to ok.700 metrów https://goo.gl/maps/6FasGd6h1mqw2XhS7

 

Film z naszej pierwszej wyprawy po tych lasach z roku 2017, drugie video jest z roku 2019 w którym pokazuje cały szlak.

las teutoburski canyon turkusowe jezioro lengerich
Turkusowe sztuczne jezioro "Canyon" w Lengerich, w lasach Teutoburskich
teutoburger wald dissen tv wieza
Widok z wieży TV w Dissen "Fernsehturm Dissen"
luisenturm, teutoburger wald, borgholzhausen
Drewniana wieża "Luisenturm" w Borgholzhausen.

Pomnik Hermana – Arminiusza w Detmold „Hermannsdenkmal”.

Pomnik „Hermannsdenkmal” ma 386 metrów wysokości, został zbudowany na pamiątkę „Bitwy w Lesie Teutoburskim” w 9 roku naszej ery. Od czasu otwarcia w 1875 roku, pomnik stał się jednym z najważniejszych celów wycieczek w północnych Niemczech. Platforma pomnika oferuje wspaniały widok panoramiczny na Detmold i Las Teutoburski. Wokół Hermana znajduje się  biuro informacji turystycznej, restauracje, park wspinaczkowy, duży parking (płatny), a także wiele szlaków turystycznych i ścieżki rowerowe.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pomniku i jego historii, to odsyłam Cię do Blogu pasjonatki historii Nadi Ginalskiej: https://beatawanderin.com/porta-westfalica/

Adres parkingu pomnika:
Grotenburg 50, 32760 Detmold 

https://goo.gl/maps/vsxNty23HdQMsQGK7 

https://goo.gl/maps/KjQW7e2Wk7oExQZE9

Skały „Externsteine” w Horn-Bad Meinberg.

Externsteine – to obiekt historyczny w Horn-Bad Meinberg, jeden z najbardziej imponujących i fascynujących pomników przyrody w Niemczech. Stoi na samym środku wielkiej polany, obok małego jeziorka, otoczony zielonym dywanem i pięknym lasem. Jest to kompleks naturalnie wyrzeźbionych skał kredowych z epoki lodowcowej. Liczne ślady w skałach świadczą o ich bogatej historii sięgającej aż do 70 mln. lat wstecz. Znajduje się tam otwarty grób skalny, groty, wnęka ołtarzowa i monumentalna płaskorzeźba „Zdjęcie z Krzyża”.
Obok tego miejsca znajduje się duży płatny parking, centrum informacyjne i restauracja. Od parkingu biegnie asfaltowa droga, o długości ok 600 metrów. Po za tym, wokół skał biegnie mnóstwo ścieżek turystycznych i rowerowych. Od Externsteine do pomnika Hermana jest tylko ok.7/8 km.

Pięknie opisaną historię o tych tajemniczych skałach znajdziecie na blogu tutaj: https://krolestwo-olch.pl/tajemnica-skal-externsteine/

Adres:
Externsteiner Str. 33, 32805 Horn-Bad Meinberg

Poniżej podaję filmy z tego ciekawego miejsca: pierwszy jest z zimy roku 2017, drugi z kolejnych odwiedzin latem 2017, a trzeci z grupowej wędrówki z 2018 roku.

Jak wspomniałam już na początku, w tym roku mam zamiar jeszcze raz przejść się wzdłuż tych lasów. Chcę odświeżyć sobie niektóre odcinki i dotrzeć do atrakcji, których jeszcze nie widziałam.
Oczywiście to co zobaczę i przeżyje – podzielę się tym tutaj 😉

A jeżeli Ty byłaś (byłeś) już w tych miejscach, daj znać w komentarzu…👌

9 odpowiedzi

 1. Wow! 😳 ile jeszcze pięknych miejsc jest do zobaczenia…
  Te które miałam okazje widzieć były wspaniałe – polecam Extersteine, Dörenther Klippen 😊
  Fajny opis! 😊👍

  1. Paulina – tam są miejsca które nawet ja jeszcze nie widziałam…ale mam zamiar to zmienić – zaczynam w tę sobotę 😉 Harz musi na mnie trochę poczekać 😁
   Dziękuję za komentarz 😘

 2. Witam i pozdrawiam serdecznie życząc kolejnych pięknych szlaków do odkrycia 😮
  Motywacyjnego wpis .
  Wiesz co i ja robię także dzięki za Wszystko , za pomocną dłoń .

  1. Wielkie dzięki za komentarz 👌
   Chętnie pomagam…tym bardziej osobie, która ma też taką pasję, jak ja 😉
   Pozdrawiam i może kiedyś odwiedzisz moje tereny – tobie łatwiej z noclegiem 😁👍🚗

 3. Hallo Beata
  Ein sehr schöner Reiseführer mit vielen Sehenswürdigkeiten und Hintergrundinformationen.
  Eine tolle Arbeit, DANKESCHÖN
  Gruß
  Manni

 4. Faktycznie wszystko w pigułce, niesamowicie opracowane szlaki, konkretne informacje oraz widać wkład jakim jest pasja 🥰
  Piękne widoki, meeega szlaki – nic tylko brać plecak, wygodne buty i podążać Twoimi ścieżkami!

  1. Dziękuję ci bardzo za tak miły komentarz 🌺 To niesamowicie mobilizuje do dalszego pisania 🤗
   Jak czytam po raz kolejny… to sama widzę, ile włożyłam tam pracy 😁
   Po drugie – z miejsca chce się tam iść 😅 i taki mam też zamiar 🥾🥾.
   Właśnie zaczęłam przecierać te szlaki, częściowo na nowo, a częściowo „na świeżo” 😁
   Może przyłączysz się kiedyś 😉
   Pozdrawiam ☀️

 5. Ein sehr guter Überblick über unsere Region und die landschaftlichen (und geschichtlichen) Highlights mit wunderbaren Bildern und vor allem ein Beitrag, der zeigt, dass die Region Wiehengebirge / Teutoburger Wald ein echtes Paradies für Wanderer ist! 🙂

  Viele Grüße vom Wandervogel

  1. Vielen Dank, das Sie sich die Zeit genommen haben, auf mein Blog zu schauen… 😃 Und Dankeschön für so ein netten Kommentar 🤗
   Danke und Gruß aus Diepholz 🙋

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *