Harz Beata Wanderin

Harz

Nie ma co ukrywać, że pasmo górskie Harz jest prawdziwym błogosławieństwem dla mieszkańców północnych i środkowych Niemiec. I nie mam tu na myśli tylko amatorów górskich wędrówek czy „białego szaleństwa”, ale wszystkich, którzy chcą wypocząć na łonie natury lub odkryć coś ciekawego. Różnorodności tu nie brakuje. 

Harz położony jest na styku trzech landów, Dolnej Saksonii, Saksonii-Anhalt i Turyngii. Już otaczające go miasta, Goslar, Wernigerode, Halberstadt, Quedlinburg, Eisleben, Sangerhausen czy Nordhausen kryją mnóstwo zabytków z najstarszej historii Rzeszy, wspaniałe romańskie i gotyckie kościoły oraz liczne muzea. To również region znany z bogatych tradycji górnictwa epoki przedindustrialnej. Kopalnia Rammelsberg (Goslar) i System Gospodarki Wodnej Górnego Harzu znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Podobnie jak starówka Quedlinburg oraz miejsca pamięci powiązane z reformatorem, Marcinem Lutrem w Eisleben.   

Nie ma chyba innego regionu w Niemczech tak bogatego w mity i legendy. Wystarczy wspomnieć o czarownicach zmierzających na sabat (Brocken), rycerzu Bode zamienionym w czarnego psa (Roßtrappe) czy kłótni diabła z Bogiem, w wyniku której powstał Mur Diabelski (Teufelsmauer).

Nie można oczywiście zapominać o naturze i jej ochronie. Najwyższe szczyty pasma znajdują się na terenie Parku Narodowego Harz (Nationalpark Harz), założonego w 2006 roku. Do tego na turystów czekają trzy parki krajobrazowe i liczne obszary chronionego krajobrazu. 

Wreszcie Harz to wymarzone miejsce dla amatorów „przeżyć z dreszczykiem”. Są tu kolejki linowe i krzesełkowe, tory bobslejowe czy wyczynowe ścieżki rowerowe. A jeśli ktoś ma ochotę może też zejść po ścianie tamy, albo przelecieć „tyrolką” ponad jeziorem. 

O tym wszystkim będę chciała Wam tu opowiedzieć i pokazać na filmach. Przez ostatnie lata często gościłam w górach Harz (o każdej porze roku), sporo przewędrowałam, a teraz planuję kolejne wyprawy.

Serdecznie zapraszam do odkrywania ze mną tego niezwykłego regionu.