harz thale hexentanzplatz wanderin

HARZ – Atrakcje dla dzieci w Thale

Gdy otrzymuje wiadomości z pytaniami: „Gdzie warto pojechać z dziećmi? To zawsze polecam miasteczko Thale/Bodetal.

Thale, to miasto w kraju związkowym Saksonia-Anhalt (Sachsen-Anhalt), leży na północno-wschodnim skraju Harzu. Jest ulubionym i bardzo popularnym miejscem dla miłośników wędrówek i dla rodzin. 

To właśnie tutaj znajduje się wielki kanion Harzu – Bodetal, dolina przez którą płynie najdłuższa rzeka w tych górach – Bode (169 km) i która otoczona jest z obu stron wysokimi, skalistymi zboczami. Goethe (najwybitniejszy przedstawiciel literatury niemieckiej), podczas swoich podróży po Harzu był tak zafascynowany doliną Bode, że nazwał ją „najpotężniejszą doliną skalną Niemiec na północ od Alp”.

Dwie imponujące granitowe skały górują nad doliną Bodetal: Roßtrappe (438 m) i Hexentanzplatz (454 m). Wyjątkowy i fascynujący widok można zaobserwować wjeżdżając szklaną gondolą na Hexentanzplatz, albo wyciągiem krzesełkowym na Rosstrappe, na którym do dziś można zobaczyć legendarny odcisk kopyta olbrzymiego rumaka Brunhildy. 

Każdego roku w nocy z 30 kwietnia na 1 maja na Hexentanzplatz obchodzona jest Noc Walpurgii. Możesz być wtedy świadkiem najbardziej mistycznej, czarodziejskiej i tajemniczej nocy w Harz. Bodetal zamienia się wtedy w kipiący kocioł wokół którego tańczą wiedźmy i czarownice. 

Dla tych którzy lubią wędrować, polecam najpiękniejszy szlak, którym idzie się doliną wzdłuż rzeki Bode, do miasteczka Treseburg. Jest to 8 km szlak wzdłuż rzeki Bode. (ścieżka nie na wózek dziecięcy). 

Zanim wjedziemy, albo wejdziemy na obydwie skały doliny Bode, zajrzyjmy najpierw do samego miasteczka.

U podnóża Bodetal, niedaleko kolejki linowej, jest Park rozrywki „FunPark” i Wyspa zabaw „Spassinsel „. Park linowy, mini kolejka górska, trampoliny, mini auta, wieża wspinaczkowa, mini golf, mini pociąg, huśtawki, karuzele… i wiele, wiele innych — radość dla każdego dziecka. Aby móc korzystać z tych zabaw, potrzebne są żetony i karty z punktami, które można kupić w kasie parku rozrywki.

Link do strony internetowej:
https://www.bodetal.de/bodetalurlaub/seilbahnenthale/spassinsel/

park zabaw thale
park rozrywki thale harz
wyciąg krzesełkowy thale bodetal rosstrappe

Idąc bardziej w głąb miasteczka, można odwiedzić ciekawe muzea takie jak:

  1. Muzeum DDR – historia i codzienne życie z lat od 50 do lat 80.
     https://ddr-museum-thale.de/
  2. Muzeum czarów i czarnej magii (Obscurm Thale).
    http://www.obscurum-thale.de/
  3. Muzeum huty i silników parowych (Hüttenmuseum).
    https://xn--httenmuseum-thale-22b.de/
harz thale bodetal wanderin
Hexentanzplatz - widok na dolinę Bodetal

Bodetal to niezwykła dolina skalna, która leży między Treseburg a Thale, i tworzy piękną, romantyczną scenerię. Klify o wysokości do 230 metrów wznoszą się prawie pionowo i tworzą jeden z najstarszych rezerwatów przyrody w Niemczech. 

Hexentanzplatz i atrakcje.

Hexentanzplatz znajduje się na 60-hektarowym płaskowyżu skalnym, na wysokości 454 metrów n.p.m. To tutaj czarownice spotykają się w Noc Walpurgii, aby polecieć na Brocken. Dziś, odbywają się tu wielkie święta ludowe, podczas których, każdy bez względu na wiek może się świetnie bawić. Jednym z najbardziej imponujących sposobów dotarcia do Hexentanzplatz jest skorzystanie z kolejki linowej „Thale Erlebniswelt” i, jednocześnie jest to również jedna z najsłynniejszych atrakcji w Thale. 

1 – Kolejka linowa: Seilbahn/Kabinenbahn Thale Erlebniswelt

Są to nowoczesne 6-osobowe kabiny, w 2012 roku całkowicie odnowione, z dużymi oszklonymi oknami, dzięki którym można podziwiać fascynujący widok na cały kanion. Gondole są w dwóch kolorach: czerwone i zielone, nie bez powodu piszę o tym, gdyż wybierając zielone, masz możliwość podziwiania krajobrazu z dołu – zielone kabiny mają oszkloną podłogę…

Ceny biletu: 
Osoba dorosła: 5,50 eur (8 eur – w obie strony)
Dzieci 4 -14 lat: 3,30 eur (5 eur w obie strony)
Wózki dziecięce i psy można zabrać bezpłatnie.

Strona internetowa:
https://www.seilbahnen-thale.de/attraktionen/kabinenbahn/

thale bodetal hexentanzplatz seilbahn wanderin
Widok z kolejki linowej - wjazd na wzgórze Hexentanzplatz
tahle bodetal harz hexentanzplatz
Stacja kolejki linowej na wzgórzu Hexentanzplatz.

Dla osób pragnących trochę ruchu na świeżym powietrzu, polecam wejście na górę o własnych siłach, jednak jest to bardzo wymagająca ścieżka o dużym nachyleniu.
Licząc za punkt wyjścia stację kolejki linowej:
– ok. 2,5 km – prowadzi zygzakiem wąska, kamienista ścieżka, tuż pod gondolą (przechodzi się przez mostek rzeki Bode i kieruje się na prawo, do ścieżki Hexenstieg – strome podejście)
– ok.4 km – prowadzi dobrze utwardzona i szeroka droga, wzdłuż rzeki Bode do kawiarni „Gasthaus Königsruhe”(ten odcinek jest prosty i przystosowany dla wózków dziecięcych), tam przechodzi się przez most na drugą stronę i wchodzi się wąską, kamienistą z wystającymi korzeniami ścieżką na samą górę (bardzo strome podejście)
– ok.5,5 km to szosa asfaltowa (L240)

thale bodetal rosstrappe hexentanzplatz
2 – Letni Tor saneczkowy: Harzbob auf dem Hexentanzplatz 

Tor saneczkowy otwarty jest od 2000 roku i znajduje się po lewej stronie, na końcu dużego parkingu – idąc od strony kolejki linowej to ok. 550 metrów długości. Sanki wyposażone w pasy i hamulce, mogą osiągać prędkość do 40 km/h.
Trasa ma ok 1000 metrów, 55m.wysokości, dziewięć zakrętów i cztery skoki, które zapewniają maksymalną przyjemność z jazdy.

Dzieci od lat 3 – do 8 mogą korzystać z atrakcji tylko w towarzystwie osoby starszej, powyżej 12 lat.
Ceny biletu:
Osoba dorosła : 3,50 eur (12 eur – 4 razy)
Dzieci 4 – 14 lat : 3 eur (9 eur -4 razy)

Strona internetowa :
https://www.seilbahnen-thale.de/attractions/harzbob/

 

torsaneczkowy thale bodetal hexentanzplatz
Letni tor saneczkowy na wzgórzu Hexentanzplatz.
3 – Zoo „Tierpark Hexentanzplatz”

Zoo Wilki, lisy, rysie…niedźwiedzie, dziki, sarny… różne gatunki ptaków i wiele innych zwierząt znajdują się na skraju rezerwatu przyrody Bodetal. Niektóre z tych zwierząt nie występują już dziś na wolności, dlatego główny nacisk kładzie się na ochronę, hodowlę i jeśli to możliwe na reintrodukcję zagrożonych gatunków.
Prawie wszystkie woliery i wybiegi są przestronne i w większości pozostawione w stanie naturalnym. Dzieci lubią głaskać i dotykać zwierzęta – dlatego w tym celu zostało utworzone specjalne ogrodzenie, w którym znajdują się owce, kozy i króliki.

Koszt wstepu:
Osoba dorosla : 7 eur.
Dzieci od 2-12 lat : 5 eur.

Adres:
Tierpark Hexentanzplatz
Hexentanzplatz 4
06502 Thale

Opłata parkingowa:
pierwsze pół godziny 3,50 eur, plus następne 0,50 cent, cały dzień 7 eur.

Strona internetowa:
https://www.bodetal.de/bodetalurlaub/tierpark/

3 – Teatr plenerowy „Harzer Bergtheater”

Niesamowicie piękny, naturalnie zielony i teatralnie wyjątkowy – jeden z najstarszych teatrów przyrodniczych w Niemczech (1903 r.) Na półkolistych ławkach znajduje się 1350 miejsc.
Na świeżym powietrzu odbywają się tam koncerty, spektakle i musicale, które cieszą się dużą popularnością, co przy ładnej pogodzie jest wspaniałym przeżyciem.

Strona internetowa: https://www.bodetal.de/bodetalurlaub/veranstaltungen/harzerbergtheater/

W centrum, na środku wzgórza Hexentanzplatz są rozstawione figury z brązu (od lat 1996) i rozłożone głazy tworząc krąg. Głównym bohaterem tego łańcucha kamieni jest diabeł. U jego stóp siedzi Homunkulus, czyli karzełek a czarownica Wadelinde próbuje zamknąć krąg za pomocą kamienia. Zaraz obok stoi dom do góry nogami – to chata czarownicy która przez pomyłkę wypowiedziała odwrotnie swoje zaklęcie, przewracając w ten sposób swój dom. Opowiadając dzieciom legendy związane z tym miejscem, na pewno z wielkim zainteresowaniem będą chciały wszystko zobaczyć i obejrzeć — Legenda – Czarownica Watelinde z Hexentanzplatz, Thale
Na górze są także budki z jedzeniem i piciem, restauracja, sklepiki z pamiątkami i piękny taras z fantastycznym widokiem na cały kanion Bodetal

bodetal hexentanzplatz wanderin
bodetal thale hexentanzplatz
thale bodetal hexentantzplatz
Hexentanzplatz - widok na miasto Thale.
bodetal harz wanderin hexentanzplatz
Hexentanzplatz - widok na dolinę Bodetal.
Rosstrappe i atrakcje.

Kolejnym ciekawym miejscem na spędzenie czasu w mieście Thale jest skała Rosstrappe, która wznosi się wysoko nad wąwozem doliny Bode.

Żeby dostać się na samą górę, są trzy możliwości:
– spacer 2 km ścieżką „Präsidentenweg”
– wjazd wyciągiem krzesełkowym.
– samochodem od drugiej strony wzgórza, ulicą „Wolfsburg-Straße”.

Dla dzieci jednak ciekawszym przeżyciem będzie wjazd wyciągiem krzesełkowym. Co drugie podwójne krzesełko posiada zadaszenie.
Rada ode mnie – jeśli chcesz jechać tylko w jedną stronę to polecam wybrać zjazd w dół.
Podczas zjazdu rozpościera się przed tobą fascynujący widok na miasto Thale.

Cena biletu:
Osoba dorosła – 3,5 eur.(5 eur.- w obydwie strony)
Dzieci (4 – 14 lat) – 2,50 eur.(4 eur w obydwie strony)

Na wzgórzu są dwa bezpłatne parkingi, restauracja, hotel i kiosk.
Tutaj jest trochę spokojniej i ciszej niż na Hexentanzplatz.
Główną atrakcją jest legendarny odcisk kopyta, od którego pochodzi nazwa skały. (O legendach z tych okolicach można poczytać u mnie, w rozdziale – Ciekawostki.)

Żeby dojść do tego odcisku, trzeba przejść się wzdłuż grzbietu, granitowej skały kamienistą 1km ścieżką. Szlak otoczony jest barierką, co kilka metrów są ławki, a widoki po obu stronach są tak wspaniałe, że warto poświęcić na to więcej czasu 😉

 

 

harz rosstrappe thale bodetal
Widok na miasto Thale
DSC_1331
Widok z samego końca ścieżki na kawiarnię leśna w dole Bodetal.
rosstrappe thale bodetal
Ścieżka Rosstrappe
DSC_1815
Ślad kopyta na skale Rosstrappe

Adres parkingu w Thale:
Parkstraße 1A, 06502 Thale

UWAGA – Parking jest bardzo duży i podzielony na dwie części.
Pierwsza część parkingu jest płatna – druga, z tyłu bezpłatna.

Na moim YouTube kanale jest kilka filmów z Bodetal, a na jeden z nich zapraszam Cię już dziś… 🙂

YouTube – Beata Wanderin

 

2 odpowiedzi

  1. Jeśli chodzi o funpark to z małymi dziećmi nie ma czego szukać. Zaplanowaliśmy sobie pol dnia tutaj a większość rozrywek dla dzieci powyżej 6rz i/lub 120cm. Warto to wziąć pod uwagę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *