Wurmberg Góry Harz

HARZ – Atrakcje dla dzieci w Braunlage

Braunlage – to miasteczko, które leży na wysokości 560m.n.p.m. Znane jest z największego, i jedynego ośrodka narciarskiego w północnych Niemczech, z najwyższym szczytem w Dolnej Saksonii (Niedersachsen): Wurmberg (971 m. wys.n.p.m.)

Zimą, góra jest oblężona przez miłośników sportów zimowych. Gdy robi się ciepło, nadchodzi wiosna, lato… przyciąga nie tylko miłośników wędrówek, ale również rodziny z dziećmi. Na szczycie znajduje się bowiem „plac zabaw”. Rodzice mogą usiąść sobie na ławeczce i podziwiać przepiękne widoki, a dzieci mają pole do popisu. Na samą górę prowadzą ścieżki z różnych stron, można też wjechać rowerem, albo gondolą.

gondola kolejka harz braunlage wurmberg wanderin
Wjazd kolejką linową na Wurmberg
Wurmbergseilbahn – kolejka linowa

Pierwsza kolejka linowa na górze Wurmberg została otwarta 1963 roku. Później, w 2000 roku, jej oryginalny system został zburzony, i zastąpiony obecnym, który działa od 15 stycznia 2001 do dziś.

Jest to 6-osobowa gondola, najdłuższa w górach Harz. Wjazd trwa do 12 minut (można zabrać ze sobą złożony wózek i psa). W połowie drogi jest stacja „Mittelstation Wurmberg-Seilbahn”, na której można wysiąść, i dalej pójść już pieszo. Na tej wysokości, zaraz obok stacji po lewej stronie jest restauracja leśna „Das Rodelhaus Braunlage”. Na sam szczyt od tego miejsca prowadzi kilka szlaków. Jeden z nich to 2,5 km ścieżka, która biegnie od prawej strony góry, i dochodzi się do schodów starej skoczni, gdzie trzeba pokonać 375 stopni. Inny szlak to droga asfaltowa, która ma 4 km i wchodzi się na górę od jej lewej strony.

Adres:
Am Amtsweg 5, 38700 Braunlage

Parking płatny:
8 eur na cały dzień.

Cena biletu:
Osoba dorosła: 9 eur (do polowy stacji 6 eur)
Dzieci 6 – 12 lat: 5,5 eur (do polowy 3,5 eur)
Opłata za wózek: 1 eur , pies – 2 eur

Wiecej informacji na temat cen biletow :
https://www.wurmberg-seilbahn.de/preise-sommer.html

Link do strony internetowej :
https://www.wurmberg-seilbahn.de/start-sommer.html

wieża wurmberg braunlage harz
wieża widokowa "Wurmberg-Turm"
wurmberg harz braunlage
Sztuczne jeziorko "Wurmberger Speichersee"
wurmberg braunlage harz wanderin
Sztuczne jeziorko "Wurmberger Speichersee"

Wurmberg Alm to najwyższy punkt w Dolnej Saksonii (Niedersachsen) – niemal cały Park Narodowy Harzu jest tutaj u twoich stóp, a przy ładnej pogodzie rozciąga się fantastyczny widok na Brocken.

Jest to idealne miejsce dla całej rodziny. Znajdują się tu place zabaw, piaskownica, mini zoo z kozami i królikami, wodny świat przygód, wieża widokowa i restauracje (w toaletach rodzice znajdą przewijaki dla swoich najmłodszych). 

Na niższym poziomie góry, gdzie znajduje się stacja kolejki linowej i gospoda, jest duże sztuczne jeziorko „Wurmberger Speichersee”. Zimą wykorzystywane jest do produkcji śniegu. Dookoła tego „basenu” biegnie ścieżka (ok 430 metrów długości) z rozstawionymi ławeczkami.

Dzieci uwielbiają bawić się i pluskać w wodzie. Właśnie tutaj, w parku wodnym „Berg-Erlebniswelt-Wurmberg”, mają okazję do eksperymentowania z różnymi urządzeniami wodnymi. Tratwa, mostki, kładki, rzeczki, kamienie …to raj dla dzieci .

wurmberg braunlage harz
Plac zabaw na na górze Wurmberg
wurmberg braunlage harz wanderin
Plac zabaw na na górze Wurmberg
wurmberg braunlage harz
Plac zabaw na na górze Wurmberg

Na wyższym wzniesieniu Wurmberg jest restauracja z tarasem „Wurmberg Alm”, a obok niej 32 metrowa wieża widokowa „Wurmberg-Turm”, otwarta od 2019 roku.

Na górę można wjechać windą, albo wejść po 162 stopniach 😉 Przy dobrych warunkach pogodowych, w miesiącach jesienno-zimowych rozciąga się widok nawet do Morza Północnego. W niektóre dni ma się wrażenie, jakby człowiek unosił się ponad chmurami. Dla dzieci wielką frajdą jest później zjechanie z tej wieży, zjeżdżalnią tunelową, która ma 29 metrów długości.

Czynna :
9.30 – 17.30 (w zależności od pory roku godziny mogą ulec zmianie)

Wstęp:
Osoba dorosła: 4 euro 
Dzieci: zniżka w zależności od wieku

Link do strony internetowej :
https://www.wurmberg-seilbahn.de/aktivitaeten-sommer.html

Wieża widokowa "Wurmberg-Turm",

Na zakończenie dnia można wybrać się do miasta, do ładnego parku zdrojowego „Kurgastzentrum Braunlage”, który znajduje się niecały kilometr od kolejki linowej. Park położony jest wzdłuż rzeki Bode, jest tam staw „Gondelteich „, liczne ścieżki, plac zabaw i restauracja ” Kartoffelscheune „.

miasto braunlage park wanderin harz
Park zdrojowy i widok na miasto Braunlage
park masto braunlage harz
Park zdrojowy w mieście Braunlage

Link do strony internetowej – Punkt informacyjny Parku Narodowego w Braunlage:
 https://www.braunlage.de/freizeittipps-braunlage/nationalpark-informationsstelle.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *