skała granitowa ilsestein ilsenburg harz beata wanderin

Dolina Ilse w górach Harz – Ilsenburg.

Wysoko, ponad domami miasta Ilsenburg, 160 metrów nad doliną Ilse, wznosi się majestatycznie wielka skała z żelaznym krzyżem “Ilsestein”- Kamień Ilsy 474 m.n.p.m.

Krzyż w Ilsenburg

Krzyż został wzniesiony przez Hrabiego Antona zu Stolberg w 1814 roku, ku pamięci swoich przyjaciół i znajomych, poległych w bitwie Narodów pod Lipskiem.
Jest to ciekawa i znana atrakcja w górach Harz, nie tylko ze względu na piękne widoki, ale na sam szlak który tam prowadzi. Znane jest powiedzenie, że nie liczy się sam cel, ale droga do niego… Właśnie to miejsce jest idealnym tego przykładem

Dolina Ilse

Dolina znajduje się w Parku Narodowym Harz. Należy do najpiękniejszych i najbardziej odwiedzanych miejsc w tych górach. Nazwa wąwozu pochodzi od górskiego potoku Ilse, który płynie przez jej środek. Rzeka ma 40 km, a jej źródło znajduje się u stóp góry Brocken, na wysokości ok. 900 metrów n.p.m. Dolina oferuje piękne krajobrazy, gęste lasy, wodospady oraz liczne punkty widokowe, które przyciągają miłośników natury i turystów.

Szlak Ilsetal

Szlak wzdłuż potoku ma ok.5 km. Rozpoczyna się tuż obok hotelu „Waldhotel am Ilsestein”, a kończy na rozgałęzieniu dróg „Bremer Hütte”. Ścieżka jest częściowo bardzo wąska, kamienista z wystającymi korzeniami. Po drodze można podziwiać wspaniałe kaskady wodne i małe wodospady. Równolegle do ścieżki i rzeki biegnie szeroka, utwardzona droga, aż na sam szczyt Brocken – idealna na rower. Po obu stronach wąwozu wznoszą się potężne granitowe klify. Ze szczytów skał rozciąga się piękna panorama na krajobraz Harzu i na górę Brocken.

Na Brocken

To właśnie tutaj, w tym wąwozie, znajdują się dwa piękne szlaki turystyczne. Biegną wzdłuż tej dzikiej, górskiej rzeki Ilse.
Jedna, to ścieżka która należy do najbardziej popularnych szlaków prowadzących na najwyższą górę w Harz – na Brocken (1142m.wys.n.p.m.) nazywa się Heinrich – Heine – Weg (ok.12 km i 850 wys.)

ilsenurg ilsetal beata wanderin bremer hütte
Bremer Hütte – rozgałęzienie szlaku Ilsetal
brocken heinrich heine weg harz
Ścieżka na góre Brocken – nasza wędrówka z Ilsenburg

Do krzyża „Ilsestein”

Drugi, to szlak Ilsetal (ok.14 km) który biegnie do skały z żelaznym krzyżem „Ilsestein”.

Aby dojść do naszego celu, mija się po drodze gospodę leśną  Plessenburg i skały Paternoster. „Ilsestein” to miejsce, w którym można zrobić sobie dłuższa przerwę. Przed wejściem do skały stoi mała, leśna gospoda. Można tam kupić coś na przekąskę, wypić kawę czy zimne napoje. Na górze jest ławeczka, barierki, porozrzucane skały i klify. Na końcu wznosi się duży granit z ogromnym żelaznym krzyżem. W oddali rozciąga się fantastyczny krajobraz na górę Brocken i na miasteczko Ilsenburg.

ADRES PARKINGU:
17, Ilsetal 15, 38871 Ilsenburg (Harz) jest to płatny parking z toaletą, który znajduje się obok sklepu sportowego Ilsetal 16a. https://goo.gl/maps/qAaJndCbze5xihuW8

harz ilsenburg ilsetal rzeka ilse
Dolina rzeki Ilse
rzeka ilse ilsenburg góry harz
Rzeka Ilse w Ilsenburg
harz ilsenburg ilsetal beata wanderin
Wyprawa doliną, wzdłuż rzeki Ilse
ilsestein ilsenburg skała granitowa góry harz
Wejście do skały „Ilsestein” – pieczątka nr. 30, a obok mały bar leśny
skała Ilsestein ilsenburg harz
Granitowa skała „Ilsestein” z żelaznym krzyżem – widok od tyłu formacji

Ilsestein ilsenburg harz

skała ilsestein ilsenburg harz
Wielka granitowa formacja skalna z żelaznym krzyżem “Ilsestein”- Kamień Ilsy 474 m.n.p.m.
beata wanderin góry harz wspólna wyprawa grupowa ilsestein ilsenburg
Wspólna wędrówka – widok na miasto Ilsenburg, ze skały „Ilsestein”
góry harz beata wanderin ilsenburg
Widok z formacji skalnej „Ilsestein” na krajobraz gór Harz i na Brocken

Żeby zobaczyć jak wygląda cały szlak turystyczny z Ilsenburg do formacji skalnej „Ilsestein” – zapraszam Cię do obejrzenia filmu z naszej wspólnej, grupowej wyprawy 😉

Miasto Ilsenburg

Miasto Ilsenburg Leży w północnym regionie Harz, w dzielnicy Saksonia – Anhalt (Sachsen Anhalt) pomiędzy Bad Harzburg i Wernigerode. Otoczone jest z trzech stron zalesionymi górami, o wysokości ponad 550 metrów n.p.m.  Tworzą one w ten sposób piękną dolinę o nazwie Ilsetal.

Co tam zobaczysz?

Klasztory Ilsenburg

👉Klasztor Benedyktow z pięknym parkiem i ogrodem z 1018 roku. Był kiedyś jednym z najbardziej wpływowych klasztorów benedyktynów w całym regionie Harz. Kościół klasztorny św. Piotra i Pawła,  oraz pozostałe budynki, można zwiedzać codziennie od 10:00 do 17:00 w ramach wycieczki z przewodnikiem. Teren zewnętrzny jest ogólnodostępny dla wszystkich w godzinach od 8:00 do 20:00. W kościele klasztornym odbywają się również liczne wydarzenia kulturalne i religijne : koncerty, przedstawienia kukiełkowe i wystawy, a także nabożeństwa, wesela i chrzciny.
Link do strony internetowej:
https://www.kloster-ilsenburg.de/start.html

👉 Kościół Romański „Marienkirche Ilsenburg” z 1131 roku.

Inne

👉Muzeum historii miasta (Hüttenmuseum) – W muzeum można zobaczyć eksponaty z branży metalowej, odlewy z żelaza z XVI do XX wieku oraz galerię obrazów malarzy z Ilsenburga.
Link do strony internetowej:
https://www.stadt-ilsenburg.de/index.php?mNavID=117.464&sNavID=117.131&La=1

👉 Dla dzieci – Park linowy (Kletterpark Erlebniswalt Ilsetal)
Link do strony internetowej:
https://www.erlebniswald-ilsetal.de/Startseite/39,0.html

ilsenburg forellenteich harz
Ilsenburg – Park ze stawem (Forellenteich)
ilsenburg harz
Miasteczko Ilsenburg, staw Forellenteich.
W centrum miasta

W mieście znajduje się park ze stawem (Forellenteich) przy którym jest mały rynek (Markplatz).  Samo miasteczko zaprasza na spacery brukowymi alejkami, które są przyozdobione domami z pruskiego muru. Na obrzeżach miasta są piękne zielone parki, ogrody i łąki z licznymi ścieżkami.

Do knajpki

Tego dnia, gdy byliśmy na wspólnej grupowej wędrówce,  postanowiliśmy podjechać sobie do miasta, żeby pójść do jakiejś restauracji. Chodziliśmy sobie po miasteczku, aż dotarliśmy do knajpki o nazwie „Kneipchen” -Marienhöferstraße 9B, 38871 Ilsenburg (Harz)  Bardzo miła obsługa, fajna atmosfera i dobre koktajle. Właściciel baru współpracuje z bistrem, które znajduje się po drugiej stronie ulicy i sprzedaje dania na wynos. Jeśli ktoś chciał coś zjeść – otrzymuje kartę dań z tego baru, zamawia i czeka… 🙂
Czy tak nadal jest, warto się upewnić, ponieważ my byliśmy tam jesienią w 2019 roku.

kneipchen harz ilsenburg
Bar w Ilsenburg „Kneipchen”
góry harz wspólna wyprawa grupowa miasto ilsenburg bar knajpka beata wanderin
Odpoczynek po wspólnej wyprawie w barze „Kneipchen”w miasteczku Ilsenburg
harz grupowa wyprawa ilsenburg beata wanderin
Po jesiennej wędrówce doliną Ilse – odpoczynek w barze „Kneipchen”

A czy Ty byłaś (byłeś) już w tych okolicach? Daj znać w komentarzu…
Jeśli podobał Ci się tekst i uważasz za przydatny – udostępnij go dalej, żeby inni też mogli skorzystać z moich wskazówek.
Dziękuję – Beata

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *